Afterparty po blokádě Pochodu pro život
Afterparty po blokádě Pochodu pro život

Večírek pro všechny, co budou mít v sobotu co oslavovat.

GONDOR FLAMES LABEL - Z trojice se na poslední desce stala posádka Bludnýho Holanďana. Šedesát deka kouře, podobně punchlines a kick, že kterýho se sypou výlohy v Pařížský.

MAGGI GANG - Jediný real gangsteři v Česku. Thompsony jsou nabitý a za sýrovku v kapse ani nebylo potřeba platit. Hadry ze sekáče, ale muzika značková. Zahrajou společnej set s GFL.

DUCK - Někde mezi punkem a reggae. Možná ho znáš z vaření s Food not Bombs, možná už jsi slyšel*a kousek jeho chystaný desky, možná budeš znát některý z bezva coverů, kterými občas prokládá svoje vlastní tracky.

LOBBYBOY&SAAB900TURBO - Dvojice rapperek dohání za českou scénu všechny ty témata, na který zbytek nemá. S trochou štěstí bude takhle rap znít za tři roky běžně. Basa se vlní a krev pum-pumpuje.

MARY C - DJ set na závěr od jedný z nejpovolanějších. Mary C můžeš znát z Prague Synth Library (kde bude mít 3.4. workshop v rámci @Týden reprodukční spravedlnosti ), ze super podcastu Rovnice emancipace, nebo samozřejmě z dancefloorů, který jsou v jejím podání ne jenom o hudbě, ale i prostorem pro osvobození.

Vstup je dobrovolný, kasička bude u vchodu. 20 % jde na vznikající radiostanici v L10, zbytek pošleme Ciocie Czesie.

#Praha0604 #Neprojdou #NoPasarán #fckHpŽ

- - - - - - - - - - - - - -

A party for everyone, who will have something to celebrate on saturday.

GONDOR FLAMES LABEL - A trio, that became a crew of the Flying Dutchman on their latest record. Sixty pounds of smoke, similar punchlines and a kick, that makes the windows break on Pařížská.

MAGGI GANG - Only real gangsters in Czechia. The Thompsons are on and the cheese spread in their pockets didn't even have to be paid for. Clothes are secondhand, but the music is brand-name. They will be performing a joint set with GFL.

DUCK - Somewhere between punk and reggae. You might know him from events with Food Not Bombs, you might've heard a bit from his upcoming album, or you might know some of his great covers, which he sometimes scatters inbetween his own tracks.

LOBBYBOY&SAAB900TURBO - Duo of rappers are making up for the rest of Czech scene all the topics that others are not capable to cover. With a bit of luck this is how rap music will sound like in three years time. Bassline is wavy and the blood pum-pumps.

MARY C - Last but not least, a DJ set from the best of the best. You can recognize Mary C from Prague Synth Library (where she is hosting a workshop on 3rd of April as a part of @Týden reprodukční spravedlnosti), from a great podcast "Rovnice emancipace" or obviously from the dancefloor, which in her case is not only about music, but a space for emancipation as well.

Entry is voluntary, there will be a cash box at the entrance. 20 % will go towards a new radio station at L10, rest will be send to Ciocia Czesia.

#Praha0604 #Neprojdou #NoPasarán #fckHpŽ

////////////////////////////////////////////

1 month ago
Letohradská 10
Letohradská 10 Praha 7