Dobří lidé Vysočiny: Solidarita a odboj na českomoravské vrchovině za 2. světové války
Dobří lidé Vysočiny: Solidarita a odboj na českomoravské vrchovině za 2. světové války

V těžce prostupné krajině českomoravské vrchoviny se během nacistické okupace ukrývalo a organizovalo silné odbojové a partyzánské hnutí. Jejich aktivity připomínají zbytky zemljanek postavené odbojáři, ale také lokální pomníky.

Tyto fyzické vzpomínky jsou rozeseté v krajině kopců a malých vesnic, a spojuje jedna zásadní a běžným vyprávěním zároveň přehlížená věc. Odbojové hnutí by nemohlo fungovat bez náklonnosti a materiální pomoci místního obyvatelstva. Právě tato hustá solidární sociální síť lidí, vesnic a křesťanských komunit poskytla útočiště uprchlíkům, sovětským partyzánským skupinám i zbytkům českomoravského odboje.

O osudech místního obyvatelstva, odbojářů a uprchlíku a celé paměti krajiny se dozvíte více v Trhlině.

Partyzánská stezka je mulitmediálním průvodcem po antifašistické historii Českomoravské vrchoviny, kterou autor Martin Pfann vede po stopách opomenutých odbojářů Josefa Serinka, Františka Hyšky a podpůrné sítě lokálních usedlíků. Mapa a vzdělávací stezka krajinou Vysočiny podpořená textem ve formě audioguide, jsou pokusem o jisté vybočení z velkých zjednodušených vyprávění o válce, partyzánech a odboji. Soustředí se na malé příběhy aktérů odboje, nejen českých a sovětských partyzánů a uprchlíků, ale i místních obyvatel. Výsledný formát provází uživatele průvodce fyzickou krajinou a propojuje ji s různými interpretacemi její historie.

Další info: https://linktr.ee/partyzanskastezka

6 months ago
Trhlina
Jaromírova 9, Praha 2
Add to calendar
Download flyer