
CZ:
Na kolektivním čtení s kroužkem intersekce si budeme povídat o článku Nucené sterilizace jako projev anticikanismu: Příklad Československa a České / Slovenské republiky od Gwendolyn Albert, který vyšel v českémromistickém časopise Romano Džaniben, a to ve speciálnímčísle věnované nucené sterilizaci Romek (2019). Sterilizace Romek chápe Albert jako projev medicínského anticikanismu. Text se zaměřuje na hledání spravedlnosti pro Romky poškozené nucenou, násilnou a nedobrovolnou sterilizací v bývalém Československu i v České a Slovenské republice po roce 1989. Autorka shrnuje snahy občanské společnosti přesvědčit úřady v bývalém Československu a jeho nástupnických státech, že tyto činy představují porušování lidských práv a měly by proto být odškodněny. Text mapuje také reakce na toto úsilí ze strany státních institucí a mezinárodních organizací pro lidská práva.
V rámci čtení chceme dát prostor i hlasům samotných sterilizovaných romských žen, které zazní nepřímo prostřednictvím několika úryvků jejich osobních příběhů. Kromě verbální a facilitované diskuse nad texty budemě během setkání experimentovat také s neverbálními formami kolektivní produkce vědění. Konkrétně budeme pracovat s vizuálním materiálem, jako jsou reprodukce romského umění vytvořené umělectvem z Východní Evropy. Účast na workshopu není podmíněna četbou textu.
Kroužek intersekce je studentský, nezávislý a imaginativní prostor vzájemného učení. V roce 2022 ho založilo studenstvo a začínající akademičkykové s osobní potřebou vytvořit prostor, kde by se otevřeně debatovaly intersekcionální feministické texty, protože takové prostředí ve vlastních institucích postrádalyi. Postupně se vedle samotné diskuze nad textem stala důležitým aspektem metodika, která je neustále kultivována skrze vzájemné interakce s účastnictvem. Cílem kroužku intersekce tak není pouze hledání intersekcí různých společenských nerovností a útlaků, ale také revoluční imaginace, svobodné sdružování, budování facilitačních dovedností účastnictva či narušování hierarchií uvnitř kolektivu.
_____
ENG:
The programme will be a facilitated collective reading of a peer-reviewed article from the Czech Romani studies journal Romano Džaniben, and more specifically their special issue on forced sterilization of Romani people edited by Helena Sadílková (2019). The issue focuses on stories of seeking justice for Romani and other people harmed by coercive, forced, and involuntary sterilization in the former Czechoslovakia as well as the post-89 Czech Republic. As part of the reading, we also want to give space to the voices of the sterilized Romani women themselves, which will be heard indirectly through several excerpts of their personal stories. Other than verbal and facilitated discussion stimulated by the text, the session will also experiment with nonverbal forms of collective knowledge production. Specifically, we will work with visual material such as reproduction of Romani art created by women* artists from Eastern Europe. The attendance of the workshop will not be conditioned by whether one has or has not managed to read the text.
Kroužek intersekce is a student-led, independent and imaginative space for collective reading and learning. It was founded in 2022 with the aim to discuss and research contemporary intersectional feminist writing. The collective strives towards continuous cultivation of its methodology through interactions with a variety of facilitators and participants. The kroužek intersekce’s objective is not only to find intersections between different social inequalities and oppressions, but also to imagine in revolutionary ways, to have a freedom to assemble and to disrupt hierarchies within the collective.