Procházka zvukovou krajinou veřejného prostoru a koncert // A walk through the soundscape of public space and a concert
Jaké informace a emoce nám může naslouchání veřejnému prostoru v okolí Zámku Troja přinést? Vydejte se s námi na další procházku zvukovou krajinou. Pojďme společně objevovat potenciál zvukové procházky a uvědomělého „hlubokého poslechu“ jako způsobu orientování se ve veřejném prostoru i jako nástroje jeho přetváření a utváření vztahů a kultivování společného žití v něm.
Zapojte se do uměleckého výzkumu zvukových tvůrkyň Marie Čtveráčkové, Sary Pinheiro a Ursuly Sereghy, který nabídne rozšíření zvukových obzorů i kontext znění a dění v krajině prostřednictvím komentované procházky a koncertu.
Během procházky si představíme zvukovou krajinu podél Vltavy od Zámku Troja až po Trojský most z pohledu zvukové analýzy, sonické ekologie i mezidruhového soužití. Budeme se ptát také: Jaké pohyby a vztahy nejsou vidět? Koho zahrnujeme pod označení veřejnost a kdo tedy má možnost spoluutvářet tzv. veřejný prostor. Čí hlas a konání je slyšet? Kdo je tu místní a kdo nemístní, jaký vztah mají ke krajině a jak veřejný prostor využívají?
Společně dojdeme až pod Trojský most,
kde vystoupí zvukové umělkyně
Ursula Sereghy,
Evil Medvěd a
hidingseason
s variacemi na zvukovou krajinu přilehlého okolí.
KDY: NEDĚLE 12. listopadu, 14.00–17.00
KDE: Sraz proběhne u dolní brány Zámku Troja.
Přijďte raději o pár minut dřív, abychom vyšly*i včas a společně.
50°06'52.5"N 14°24'43.6"E
AKCE JE ZDARMA, stačí se přihlásit na marie@zvukpraha.cz
S SEBOU: Teple se oblečte, doporučujeme také pevné boty.
Vezměte si s sebou láhev nebo termosku s teplými nápoji.
Během koncertu si je bude možné doplnit.
O aktuální předpovědi počasí vás budeme informovat.
ČASOVÝ PLÁN:
14.00 vyrážíme na procházku od dolní brány Zámku Troja
15.30 přicházíme pod Trojský most a začíná koncert
17.00 předpokládaný konec akce
Komentáře k procházce budou v češtině i v angličtině, pokud by někdo potřeboval překlad, zajistíme ho simultánně individuálně.
TVŮRKYNĚ*CI:
URSULA SEREGHY
Ursula Sereghy je producentka elektronické hudby a instrumentalistka pocházející z Prahy. Ursula hrála v mnoha hudebních uskupeních, ze kterých se na pražské scéně nejvíce prosadila skupina Metastavy, ve které Ursula hrála na saxofon a syntezátor. V roce 2018 se začala věnovat elektronické hudbě. V září roku 2021 Ursula vydala debutové EP OK Box na labelu Gin&Platonic, které sklidilo úspěch na české i zahraniční scéně. OK Box se umístil na žebříčku nejlepších alb roku 2021 magazínu The Quietus, byl doporučen serverem Boomkat a rozhovor s Ursulou byl součástí říjnového čísla The Wire. Po dobu jednoho roku od července 2022 byla součástí evropské platformy podporující nadané začínající muzikanty SHAPE Platform+. Ursula Sereghy pracuje s charakteristickou zvukovou paletou a organicky propletenými roztříštěnými rytmy. Používá také terénní nahrávky – hluky měst a civilizace poslouchané z velké dálky. Její skladby tvoří malá zákoutí, určité typy soundtracků k událostem každodenního života, které pak možná mohou být interpretovány různými způsoby.
instagram.com/sereghyursula
EVIL MEDVĚD
Evil Medvěd je hudebník a DJ pocházející ze Skotska a dlouhodobě usazený v Praze. Jeho živá vystoupení, během kterých často používá modulární systém, jsou nepředvídatelná, energická a syrová. Evil Medvěd do svého hraní dává vše a dokáže vás svou bouřlivou energií a osobitým přístupem příjemně rozhodit. V roce 2021 byl mezi vybranými umělci*kyněmi projektu SHAPE Platform.
instagram.com/evilm___
HIDING SEASON
hiding season alias Tamara Spalajković se soustředí na práci s vrstvením a procesováním terénních nahrávek, syntezátorů, zvukového designu a vokálů. Její zvukové akrobacie balancují na hraně disonance a reflektují zvukově zahlcená města. V současné době využívá zvuk také jako výzkumný nástroj při zkoumání městské krajiny a jejího politického kontextu. Je členkou kolektivu favu label, který podporuje, organizuje a mapuje zvukovou tvorbu studentstva brněnské FaVU.
instagram.com/hidingseason
SARA PINHEIRO
Sara Pinheiro je zvuková tvůrkyně. Pracuje v oblasti filmu a video-artu. Zabývá se nahráváním v terénu, editováním a mícháním zvuku i tvorbou ruchů a zvukových efektů. Ve své sólové tvorbě se soustředí na akusmatické skladby, většinou se jedná o vícekanálové performance, rozhlasovou tvorbu nebo instalace. Sara Pinheiro studovala film a získala také magisterský titul na Institute of Sonology v Haagu, kde je nyní také pravidelně hostující lektorkou. Vyučuje nyní také na CAS – FAMU od roku 2013 a v rámci svého doktorského studia na The School of Music and Media na Bangor University (UK) se zabývá tématem „acousmatic foley”. Kromě zvuku pro film a konkrétní hudbou se zabývá také tématem klimatu. Spolupracovala na projektu Future Landscapes Iva Bystřičana. Zabývá se také tématem zvuku a genderu v multidisciplinárním projektu Regardless. V nedávné době publikovala článek Field Recording: A Manifesto, pojednávající o etických otázkách terénního nahrávání.
sarapinheiro.com
MARIE ČTVERÁČKOVÁ
Marie Čtveráčková alias Mary C je zvuková umělkyně, kurátorka, lektorka a hudební publicistka. Je spoluzakladatelkou Synth Library Prague, prostoru pro sdílení, tvorbu, diskuzi a experimenty v oblasti elektronické hudby a zvuku. Společně se skladatelem a producentem Martinem Hůlou, pod názvem Kreaton, začali před více než 6 lety organizovat hudební workshopy a přednášky pro děti i dospělé zaměřené na popularizaci nových způsobů poslechu a hudební tvorby i možností hudebních technologií. Jako kurátorka hudebně-vzdělávacích akcích spolupracovala s Goethe-Institutem, Palácem Akropolis, MeetFactory nebo festivalem Lunchmeat. V Synth Library Prague formovala kolektiv hudebnic Trigger, který publikoval také stejnojmenný magazín zaměřený na zkušenost a postavení žen v oblasti elektronické hudby a hudebních technologií. Ve svých aktivitách se zabývá také socio-ekonomickým kontextem zvuku a hudby, dostupností a bořením stereotypů na hudební scéně a v oblasti hudebních technologií. Jako zvuková umělkyně spolupracovala např. s umělkyněmi Evou Koťátkovou, Lucií Rosenfeldovou nebo Terezou Silon.
instagram.com/sugarcubist
Koncept a produkce Nehudba nemístních: Marie Čtveráčková, Sara Pinheiro, Ursula Sereghy a Synth Library Prague v návaznosti na Nehudbu nemíst, procházky organizované Synth Library ve spolupráci s Přístavem 18600. V rámci otevřené výzvy Umění pro město, GHMP.