Stávka: Vysoké školy na křižovatce
Stávka: Vysoké školy na křižovatce

Během posledního roku jsme intenzivně apelovali na vládu, aby konečně uznala hodnotu vysokého školství a zajistila jeho podporu nejen slovy, ale i činy. Upozorňovali jsme na nedůstojné mzdy a mizerné pracovní podmínky zaměstnanců a zaměstnankyň, zejména na humanitních oborech. Požadovali jsme dorovnání financování vysokého školství na úroveň vyspělých zemí.

Protože však vláda dosud nepodnikla žádné kroky, které by vedly k nápravě této situace, budeme 17. října stávkovat.

Několik fakult českých vysokých škol ohlásilo stávku, zastřešenou Vysokoškolským odborový svazem, zatímco další fakulty v univerzitních městech po celé České republice zakládají stávkové výbory.

Akce vyvrcholí protestním shromážděním na náměstí Jana Palacha ve 14:00. Na shromáždění rádi uvítáme všechny naše podporovatele a podporovatelky z řad studujících nebo z veřejnosti.

~~~

Požadujeme adekvátní financování vysokého školství, aby mohly univerzity poskytnout důstojné mzdy a pracovní podmínky všem svým zaměstnancům a zaměstnankyním.
Požadujeme, aby vláda splnila svůj závazek a přijala střednědobý plán růstu financování vysokého školství na úroveň průměru zemí OECD.
Požadujeme zlepšení ekonomických i pracovně-právních podmínek doktorandů a doktorandek.

Stávka je protestem proti prekaritě a nedostatečnému ocenění práce v akademickém prostředí. Připomíná význam vzdělání pro budoucnost celé společnosti.

Konec levné práce na českých univerzitách!

7 months ago
nám. Jana Palacha
1/2, náměstí Jana Palacha, Josefov, Praha 1, Hlavní město Praha, Praha, 110 00, Česko
Add to calendar
Download flyer